Frižideri

Kupovina novog frižidera je velika investicija, a uz toliko modela i toliko novih inovacija, koje su sada dostupne, pronalaženje frižidera koji će zadovoljiti potrebe vaše porodice zahtevaće razmišljanje i dugotrajno obilaženje prodavnica bele tehnike. Mi vam možemo olakšati kupovinu! Na... Detaljnije
Frižider EMB-51P ELITE
prodato

Frižider EMB-51P ELITE

13.662,00 RSD
Frižider EMB-511IT ELITE
prodato

Frižider EMB-511IT ELITE

13.972,00 RSD
Frižider VF 1200 VOX
prodato

Frižider VF 1200 VOX

19.900,00 RSD
Frižider GN 120 ELIN
prodato

Frižider GN 120 ELIN

20.230,00 RSD

Frižideri

FRIŽIDERI

Kupovina novog frižidera je velika investicija, a uz toliko modela i toliko novih inovacija, koje su sada dostupne, pronalaženje frižidera koji će zadovoljiti potrebe vaše porodice zahtevaće razmišljanje i dugotrajno obilaženje prodavnica bele tehnike. Mi vam možemo olakšati kupovinu! Na našem sajtu možete pronaći širok asortiman kvalitetnih frižidera! Frižider je najčešći i najneophodniji kućni aparat po zadnjim statističkim istraživanjima, zastupljen je  u oko 98% domaćinstva. Frižider je i najstariji kućni aparat koji je u osnovi ostao nepromenjen od svog stvaranja. 

Prvi frižider, aparat koji je aktivno hladio, pojavio se oko 1915 godine u Americi. Zbog svoje visoke cene i relativno komplikovane proizvodnje (kompresor je bio odvojen od frižidera i najčešće je bio smešten u podrum), 1920 godine u Americi je prodano  samo dvesta frižidera. Tada su se u većim gradovima gradile ledare, u kojima se proizvodio led na veliko, u kockama od 3-5 kilograma, i razvozio po narudžbini po kućama. Kocke leda stavljale su se u posebne izolirane rashladne ormare, najčešće drvene, koje su imale pri dnu odvod za vodu, koja bi nastala otapanjem leda. 

Masovna proizvodnja frižidera za domove, počinje sredinom prošlog veka, kada se javila serijska proizvodnja i kada su se pojavili mnogi proizvođači, koji su spustili cenu frižidera i on od tada polako je postao sastavni deo svakog doma. Tada frižider, postaje kompaktan uređaj prilagođen upotrebi u domu, (frižideri su ranije bili su vrlo bučni), a pojavljuju se i prvi odeljci za proizvodnju leda, tzv. „ice makeri“. 

Jedna od najbitnijih inovacija, bila je zamena amonijaka u rashladnom sistemu sa inertnim plinom, tj. freonom. Amonijak je bio potencijalna  opasnost u rashladnim postrojenjima i pronalazak freona sprečio je nesreće koje su se dešavale zbog curenja, često sa fatalnim posledicama. Tek dugo nakon toga shvatilo se što zapravo  „siguran“ freon čini našoj planeti. Posle je freon  zabranjen u mnogim državama širom sveta, i zamenjen je različitim rashladnim plinovima, koji ne uništavaju ozonski omotač. 

Postoje frižideri ,za čiji rad nije potrebna električna energija, nego za rad koriste propan-butan plin iz boce. Naravno, koriste se u područjima bez električne struje, u kampovima i brodovima. Frižider je osnovni aparat, bez kojeg je nezamisliv savremen način života. Njegovim pronalaskom i uvođenjem u domove naglo je, kao nikad pre u prošlosti, promenjen način ishrane čoveka. Frižider je omogućio kvalitetno čuvanje hrane na duži vremenski period, gotovo bez promene u izgledu i ukusu. 

Pre nego što se odlučite za frižider, prvo izmerite prostor na koji želite da postavite frižider. Izmerite visinu, širinu i dubinu. Ostavite dovoljno mesta da se vrata vašeg novog frižidera, mogu otvarati bez problema. Isto tako odredite, da li želite obični ili kombinovani frižider. Želite li zamrzivač iznad ili ispod frižidera. Kapacitet frižidera  je takođe bitan faktor, jer trebate da izaberete, takav frižider u  koji će moći stati dovoljno hrane za vašu porodicu, a ostati u željenim dimenzijama. Pokušajte da odaberete frižider sa nižom potrošnjom, jer će to uticati na potrošnju električne energije u čitavom domaćinstvu. Pregledajte vrata frižidera i proverite, da li su police na njima dovoljno široke da u njih možete staviti veće boce ili mleko ukoliko ga koristite.

Frižidere bi trebalo temeljno čistiti na svake 2-4 nedelje. Bakterije i druge štetne klice ne mogu biti uništene samo veoma niskim temperaturama. Pre početka čišćenja, potrebno je isključiti frižider iz struje, a zatim sve police, pregrade i zidove temeljno oprati vrelom vodom. Neprijatni i neželjeni mirisi najefikasnije se uklanjaju pomoću sirćeta razblaženog sa malo vode. Drugi način za postizanje istog efekta jeste da se napravi rastvor od jedne kesice sode bikarbone i dva litra vode, pa da se njime opere unutrašnjost frižidera. Zatim toplom vodom još jednom treba oprati frižider i u njega staviti krišku limuna, koja će dati osvežavajući miris. Pre nego što se frižider ponovo uključi u struju, trebalo bi sačekati da se unutrašnjost potpuno osuši.