Klešta kombinovana
Klešta predstavljaju ručni alat koji se koristi na raznoraznim područjima i može se reći da su vrlo koristan alat. Ona su dizajnirana tako da se mogu držati u rukama jer obično imaju dve drške koje funkcionišu na principu poluge. Osim toga veoma je bitno reći i informaciju da su klešta pravljena tako da mogu da odgovaraju univerzalnim poslovima ali i da ima onih klešta koje imaju namenu isključivo šrafljenja ili sečenja. Pravljene su uglavnom od čvrstog čelika dok se njihove drške prave od čelika koji je prekriven PVC-om. Klješta su po svemu sudeći otkrivena još u drugom milenijumu pre nove ere a služila su najpre za hvatanje vrućih predmeta, za vađenje vrelog čelika iz vatre i za slične potrebe.
Nastale su kako svedočanstva govore u Evropi i to na području jugoistoka. Najstarija ilustracija koja prikazuje klešta odnosno klješta kao alat mogu se videti na području Grčke i to na slici boga Hefesta koji dela u svojoj kovačkoj radnji. Klešta koja danas služe za prihvatanje vrućih predmeta nazivaju se mašicama a minijaturne mašice su zapravo pincete. Govorili smo o nekim kleštima već a nekako zaobišli one ključne. Naime motorcangle odnosno kombinirke predstavljaju jedan od najsadržajnijih alata koji često može zameniti i druge alate. To su klešta koja najpre služe za skidanje izolacije. Međutim kako su kombinovana klešta - motorcangle i dobila ovakav naziv shvatamo da je reč o alatu koji ima kombinovanu svrhu.
Dakle ne bismo pogrešili ni kada bismo rekli da su to klešta koja služe za odšrafljivanje ili zašrafljivanje određenih šrafova. Takođe ne bi bilo daleko od istine kada bismo ova kombinovana klešta uporedili sa makazama jer se može reći da imaju često i svrhu sečenja. Uz pomoć njih možemo vaditi eksere pa se koriste i kao keseri. Klešta čak u nekim situacijama mogu zameniti i čekić. Kombinovana klešta su definitivno najsadržajni multipraktični alat i veoma su cenjena kako u profesionalnim tako i u laičkim majstorskim vodama.