Vežbajte i čuvajte zdravlje...
Ako želite da na plaži izgledate savršeno, sada je krajnje vreme da počnete sa vežbanjem. Prilikom odabira rekreacije potrebno je da uzmete u obzir ono što želite da postignete sa vežbama, ali i vaše predispozicije i karakter. Ako se odlučite za vežbe koje ne odgovara vašoj kondiciji, biće vam izuzetno teško i verovatno ćete brzo odustati od treninga.
Ako se odlučite za neki grupni sport, posavetujte se sa trenerom koji je optimalan trening za vas.
A da vam treniranje, odnosno održavanje zdravlja i ulepšavanje tela, ne bi dosadilo, izaberite sport koji vam je najzanimljiviji.
Ne morate da idete samo na aerobik, postoji vožnja rolera, plivanje, trčanje. Šta god da izaberete, odabrali ste zdravije i lepše telo, koje će leto da dočeka spremnije nego ikada. Da biste bolje razumeli vrste treninga, potrebno je da znate da se svi oblici vežbanja dele na aerobne i anaerobne, tačnije sve zavisi koliko je kiseonika u telu prisutno dok se sagorevaju kalorije. Dok radite aerobne vežbe, organizam koristi kiseonik prilikom sagorevanja. Reč je o vrlo energičnom obliku treniranja, koje uključuje velike grupe mišića. Intenzivira se rad srca, pluća i mišićnih ćelija. Ova vrsta treninga ne boli, već izaziva znojenje i brzo disanje. Aerobno vežbanje čine: trčanje, vožnja rolera, aerobik, plivanje, brzo hodanje, vožnja bicikla, kik boks. Kada je reč o bildingu mišića, lagani tegovi mnogo efikasniji od teških. Nedavno je utvrđeno da višestruko ponavljanje vežbi pod laganim tegovima, može biti delotvornije od podizanja teških tegova u kraćim serijama. Fitnes stručnjaci tvrde da vežbe s tegovima mogu biti delotvorne u izgradnji muskulature. Dakle, ako želite dobro tonirane mišiće, morate vežbati sve dok se ne umorite, ali vežbanje s lakšim tegovima znači da morate provesti više vremena kako biste postigli iste rezultate. Ipak, takvi efekti mnogo duže traju. Dizanje tegova, odnosno vežbe s opterećenjem, mogu povoljno da deluju na zdravlje ljudi sa srčanim bolestima. Naravno, ukoliko se izvode pravilno i u granicama mogućnosti.
Nekad su lekari govorili kako je za zdravo srce potreban aerobni trening, a novija istraživanja su pokazala kako optimalan trening tegovima takođe dovodi do poboljšanja zdravlja. Pokazalo se da srčani bolesnici koji su redovno radili vežbe s tegovima, mnogo lakše obavljaju svoje svakodnevne aktivnosti i znatno su vitalniji. Nikako ne zaboravite tegove. Možete imati dodatne koristi ako u svoju rutinu ubacite i vežbanje sa tegovima. Istraživanje objavljeno 2010. godine u časopisu Journal of Strenght and Conditioning Research, pokazalo je da dizanje tegova poboljšava cirkulaciju u ekstremitetima, što olakšava rad srca. Studija je otkrila i da sniženje krvnog pritiska posle vežbanja traje duže nakon dizanja tegova, nego nakon kardio treninga. Naučnici veruju da je poboljšan protok krvi posledica poboljšanja endotelne funkcije, koja predstavlja meru zdravlja krvnih sudova. Kad vežbate sa tegovima, koristite tzv. kružni trening tokom koga na smenu vežbate različite mišićne grupe, uz minimalno odmaranje između njih. Brojne su blagodeti koje pruža vežbanje s tegovima: očuvanje zdravlja kostiju, zdravije srce, regulisanje telesne težine, povećanje snage i energije, te opšte poboljšanje kvaliteta života.
Iako je sve popularnije, vežbanje s tegovima ponekad izgleda prilično teško, a početnike često zbunjuju sprave i žargon vežbača.